_ A B C D F G H J K L M N O P R S T U V W Z
Predstavujeme tvorbu súčasných slovenských autorov a autoriek

Marek Vadas

Marek Vadas je víťazom prestížnej literárnej ceny Anasoft litera 2007 za knihu Liečiteľ. Jeho najnovšia kniha Šesť cudzincov bola vo finále tejto ceny medzi piatimi najlepšími knihami. Táto zbierka poviedok je voľne inšpirovaná protirómskym pogromom v malej obci na západnom Slovensku v roku 1928 a autor opisuje udalosti očami obetí, svedkov i páchateľov. Pripravujeme audioknihu ako seriál na pokračovanie.

Počet diel: 1

Anna Valentová

Anna Valentová získala 3. miesto v súťaži Poviedka 2023 s krátkou prózou O mŕtvych len takto.

Anna Valentová (*2000) získala bakalársky titul v odbore filológia so zameraním na tlmočníctvo a prekladateľstvo v kombinácii francúzsky jazyk a rumunský jazyk na Univerzite Komenského. Po zániku prekladateľského programu v tejto jazykovej kombinácii pokračuje na novom programe Románske štúdiá. Podieľala sa na kolektívnom preklade divadelnej hry Spáleniská (Incendies) od popredného frankofónneho dramatika Wajdiho Mouawada, ktorá bola niekoľkokrát inscenovaná (zatiaľ nevyšla knižne). Do francúzštiny prebásnila texty piesní hudobno-divadelného predstavenia Teatra Colorato, ktoré získalo Cenu divákov na Festivale v Cannes. V roku 2022 preložila do francúzštiny ich ďalšiu hru Sunset boulevard. Publikovala preklady poézie a prózy v časopisoch Verzia a Fraktál. Píše básne, poviedky a texty piesní pre interpretku Majku Valentovú. Autorskou poéziou debutovala v rumunskom literárnom časopise Familia. Získala ocenenia na Literárnom Zvolene, Poetickej Ľubovni, Akademickom Prešove a Medziriadkoch. Vo voľnom čase číta a študuje históriu Trnavy, kde pracuje ako turistická sprievodkyňa.

Počet diel: 1

Tomáš Varga

Tomáš Varga (*1980) získal ocenenie v literárnej súťaži Poviedka 2010 s poviedkou Grázel, tá sa stala námetom pre jeho debutovú novelu Grázel (2013), ktorú porota nominovala do finále ceny Anasoft litera 2014 medzi desať najlepších kníh a v hlasovaní získala Cenu čitateľov denníka SME.

Vypočujte si ocenený text z Poviedky 2010 v podaní Petra Sklára.

Počet diel: 1

Katarína Varsiková

Katarína Varsiková (*1967) získala prémiu v literárnej súťaži POVIEDKA dvakrát, v roku 2014 a 2017. Text tej novšej Viera a pytón načítala ako audio-poviedku Zuzana Kronerová.

Počet diel: 1

Zuzana Vasičáková Očenášová

Do 26. ročníka literárnej súťaže POVIEDKA 2022 sa prihlásilo 367 súťažiacich, spomedzi nich porota vybrala 10 ocenených poviedok, ktoré predstavujeme v seriáli audiopoviedok.
Prémiu po tretíkrát v súťaži Poviedka za krátku prózu "Ili Cezar, ili ništa" získala Zuzana Vasičáková Očenášová (1974), audiopoviedku načítala Zuzana Mauréry,

Počet diel: 1

Fero Vašš

S krátkou prózou Špagáti uspel Fero Vašš v literárnej súťaži Poviedka 2012. V roku 2020 ju načítal Dušan Cinkota.

Počet diel: 1